Ofiarą wypadku można stać się przez zupełny przypadek. Często prowadzi do tego czyjaś brawura, bywa jednak i tak, że wypadek jest po prostu nieszczęśliwym splotem wydarzeń. Jeśli zdarzenie drogowe doprowadziło do trwałego uszczerbku na naszym zdrowiu albo poważną szkodę dotyczącą samego samochodu, wcale nie musimy się na to godzić. Jako osoba poszkodowana mamy prawo do ubiegania się o odszkodowanie. Pieniądze zwykle wypłaca w takich przypadkach ubezpieczyciel sprawcy, bywa jednak i tak, że koszt zapłaty odszkodowania pokrywa Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Oczywiście, nie każdy wniosek jest rozpatrywany tak samo przychylnie, warto więc pamiętać o zasadzie mówiącej o tym, że na zgłoszenie szkody mamy trzy lata od dnia wypadku.

Co warte podkreślenia, wypadki komunikacyjne nie są wcale jedynymi, za które możemy otrzymać odszkodowanie. Nie inaczej sytuacja przedstawia się wówczas, gdy mamy do czynienia z wypadkami w gospodarstwie oraz z tymi, do których dochodzi przy pracy. Polisa OC, która jest wówczas brana pod uwagę, to szczególny typ ubezpieczenia nie przekreślającego wcale naszych praw do roszczeń finansowych nawet, jeśli w pewnym stopniu jesteśmy współodpowiedzialni za nieszczęśliwe zdarzenie.

W jakiej formie wypłacane jest odszkodowanie?

Samo odszkodowanie jest definiowane jako rekompensata pieniężna, której naczelnym zadaniem jest zapewnienie nam środków finansowych na najbliższą przyszłość. Świadczenia są zróżnicowane i uzależnione od tego, w jakiej sytuacji się znajdujemy i jaki rodzaj strat ponieśliśmy. Najbardziej popularne jest tak zwane jednorazowe odszkodowanie powypadkowe, które można uzyskać przede wszystkim na początku leczenia lub tuż po zakończeniu kuracji. Wiele osób stara się jednak również o odszkodowanie przyznawane z tytułu utraconego dochodu. Tego rodzaju świadczenie ma charakter wyrównawczy, a jego podstawowym zadaniem jest pokrycie strat majątkowych jako konsekwencji wypadku. Innym ciekawym rozwiązaniem jest zadośćuczynienie za szkodę niematerialną. Taka forma pomocy jest wyliczana indywidualnie w oparciu o szereg czynników takich, jak choćby wiek poszkodowanego i przebieg jego leczenia. Na pieniądze można jednak liczyć także wówczas, gdy to nie my jesteśmy ofiarami wypadku, ale w jego następstwie doszło do śmierci bliskiej nam osoby. Odszkodowanie po śmieci osoby poszkodowanej jest wypłacane ze względu na istnienie związku przyczynowego, jaki występuje pomiędzy nieszczęśliwym zdarzeniem oraz śmiercią. Jest to ważne, bo tak rozumiana interpretacja stanowi dowód na to, że sam czas zgonu nie ma w takim przypadku znaczenia.

Utrata bliskiej osoby w następstwie wypadku komunikacyjnego to przeżycie traumatyczne, jedno z tych, po którym nie można się otrząsnąć. Pieniądze pochodzące od sprawcy wypadku mogą więc, przynajmniej częściowo, złagodzić cierpienie, jakiego się doznaje. Oczywiście, nie każdy po takim wstrząsie ma na tyle wiele sił, aby samodzielnie dochodzić swoich praw. Warto jednak pamiętać, że nie jest to wcale konieczne. Obecnie na polskim rynku wcale nie brakuje profesjonalnych podmiotów, które są nam w stanie pomóc w realizacji tego zadania. Warto się do nich zgłosić. Specjaliści, którzy zawodowo zajmują się odzyskiwaniem odszkodowań są w stanie przeprowadzić cały proces. To oni zajmą się kompletowaniem niezbędnej w takiej sytuacji dokumentacji, oni też będą występować w imieniu ofiary, jeśli okaże się, że konieczne będzie wytoczenie procesu karnego. Współpraca z nimi sprawi, że odzyskamy należne nam środki znacznie szybciej niż miałoby to miejsce w innym przypadku, a procedura będzie mniej wyczerpująca emocjonalnie.

 


Komentarze (0)

Zostaw komentarz